بلیط چارتر و بلیط ارزان هواپیما

شاید این سوال در ذهن بسیاری از مسافرین عزیز باشد که بلیط ارزان هواپیما چیست ، مگر قیمت بلیط های هواپیما ثابت نیست ؟ 

در جواب باید گفت بلیط های هواپیما در کشور ما به دو نوع بلیط چارتر و بلیط سیستمی تقسیم می شود که در ادامه به توضیح هر کدام پرداخته می شود.

بلیط های سیستمی بلیط هایی هستند که فروش آنها در اختیار خود ایرلاین بوده و تمامی قوانین فروش و کنسلی آن بلیط طبق مصوبه ای که آن شرکت هواپیمایی در سازمان هواپیمایی کشور به ثبت رسانده می باشد و برای هر ایرلاین متفاوت است.

بلیط های سیستمی دارای کلاس های پرواز مختلفی هستند که هر کدام نرخ های متفاوتی دارند و شرایط کنسلی آنها نیز بنا به قیمت آنها متفاوت است. نکته ی مهمی که بسیاری از افراد نمی دانند این است که برخی از کلاسهای پروازهای سیستمی که قیمت پایینی دارند و عموما در روزهای خلوت توسط ایرلانها با نرخهای پایین فروخته می شوند، یا قابل کنسل کردن نیستند یا با درصد جریمه بالا کنسل می شوند. لذا توصیه ما به مسافرین گرامی این است قبل از تهیه بلیط های سیستمی که نرخ های پایین تر از نرخ مصوب دارند با مراجعه به قسمت استرداد بلیط های سیستمی در سایت از درصد جریمه کنسلی آن بلیط اطلاع حاصل نمایند.

نوع دیگری از بلیط های هواپیما، بلیط چارتری می باشد که عموما بلیط های ارزان هواپیما جزو این دسته از بلیط ها هستند. در ابتدا به تعریف بلیط چارتر می پردازیم. هنگامی که یک آژانس طبق قراردادی که با یک ایرلاین می بندد کل صندلی ها ( فول چارتر ) یا تعدادی از صندلی های ( سیت چارتر ) یک هواپیما در یک مسیر مشخص را با پرداخت مبلغ آن در اختیار بگیرد یا به عبارتی اجاره کند، پرواز را چارتر کرده است. در پروازهای چارتر تمامی امور مربوط به بلیط از قبیل نرخ گذاری ، فروش ، کنسلی ، ارسال لیست مسافران برای فرودگاه و ... به عهده آژانس چارتر کننده می باشد.

قیمت بلیط پروازهای چارتر در زمان های مختلف بسیار متفاوت می باشد ، بطوریکه در زمان های پیک و شلوغ سفر به قیمتهای بالا و در زمانهای خلوتی بازار با قیمتهای بسیار پایین فروخته می شود. قیمت های بلیط این پروازها رابطه مستقیمی با تعداد صندلی های فروخته شده در پرواز دارد، به عبارتی هر چه تعداد صندلی های بیشتری در پرواز فروخته شود قیمت بیشتر می شود و بالعکس اگر تعداد کمی فروخته شده باشد آژانس چارتر کننده به منظور فروش و پر کردن پرواز قیمت را پایین می آورد و این موضوع همان جواب سوال ما می باشد، به عبارت ساده تر در زمان خالی بودن پرواز آژانس های چارتر کننده با هدف پر کردن پرواز خود قیمت را پایین آورده و رقابت ایجاد شده برای فروش صندلی های چارتر شده باعث می شود در بعضی مواقع قیمت های بلیط هواپیما به طرز باور نکردنی ارزان شود. ذکر این نکته ضروریست که هزینه اجاره صندلی هواپیما یا همان چارتر صندلی طبق قرارداد منعقد شده قبل از پرواز توسط آژانس چارتر کننده به ایرلاین پرداخت می گردد و اگر آژانس نتواند صندلی خود را بفروشد هزینه ی  پرداخت شده بابت صندلی سوخت می شود، به همین خاطر فروش صندلی با هر قیمتی حتی کم بهتر از سوخت شدن کامل آن می باشد. نکته ی دیگر اینکه بسیاری از مشکلاتی که در زمینه کنسل کردن پروازهای چارتری بوجود می آید به همین موضوع بر میگردد که هر آژانس سیاست متفاوتی در این مورد دارد و شرایط کنسلی هر آژانس با دیگری متفاوت می باشد. هر چند طبق قانون سازمان هواپیمایی کشوری تمامی آژانسها ملزم به رعایت قانون وضع شده ایرلاینها در زمینه کنسلی می باشند ، اما بدلیل اینکه بلیط های فروخته شده بعضا با نرخهای پایین فروخته می شوند یا در صورت کنسلی بلیط فروخته شده آژانس قادر به فروش مجدد صندلی کنسل شده نیست و برای جلوگیری از ضرر ، بسیاری از آژانسها از انجام کنسلی امتناع می کنند.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.